מסע בהיסטוריה האמריקאית: טיול מעגלי מניו יורק לבוסטון

נסיבות משמחות הביאו אותנו בהרכב חלקי (מיקה נשארה בקולג') לאיזור ניו יורק בתחילת הסתיו, אבל הפעם בחרנו שלא להשאר בעיר, אלא לצאת לסיבוב קצר לבוסטון וחזרה. שלכת לא הספקנו לראות, רק ממש ממש התחלה של כמה עצים מסמיקים אבל גילינו איזור מקסים ועשיר בהיסטוריה שנרצה לחזור אליו בעתיד לטיול מעמיק יותר.

תקציר

יום 0 – יציאה אחר הצהרים מניו יורק לפוקיפסי לאורך ההדסון, ארוחת ערב עם חברים בפוקיפסי
יום 1 – נהיגה לבוסטון עם עצירות במוזיאון דר' סוס בספרינגפילד, וסיור היסטורי בסיילם
יום 2 – בוסטון – יום שלם לאורך מסלול החירות, אוניות חיל הים, אנדרטת הזכרון לשואה, חדר בריחה
יום 3 – בוסטון – סיור דונטס, אתר מסיבת התה של בוסטון, הרווארד, חדר בריחה 
יום 4 – נהיגה חזרה לניו יורק עם עצירה בניופורט לסיור חווילות העידן המוזהב

יום 0 – מניו יורק לפוקיפסי

יצאנו ממנהטן אחרי ארוחת צהריים, ונסענו לאורך ההדסון עד פוקיפסי Poughkeepsie (שיהיו בריאים עם האיות!), במטרה לפגוש שם חברים לארוחת ערב. לצערנו בשבוע האחרון של ספטמבר עדיין לא נצפתה שלכת, אבל הדרך בכל זאת מאד יפה גם כשהיא ירוקה, במיוחד כשמגיעים מקליפורניה שבסוף הקיץ צהובה ושחונה. בפוקיפסי נהנינו מארוחת ערב במסעדה מקסימה על גדות ההדסון Shadows on the Hudson. זו מסעדה מהסוג החגיגי, עם מפות שולחן וכוסות יין, ונוף להתעלף. 

נוף ממרפסת המסעדה

מהמסעדה אפשר לראות את הגשר החוצה את הנהר הרחב. קצת צפונית לגשר המכוניות, יש במקום גם גשר להולכי רגל שאפשר ללכת לאורכו Walkway over the Hudson. אומרים שממש יפה אבל אנחנו היינו עייפים מדי. עוד נקודה שסימנתי לי במפה שנראתה לי מעניינת, בית היסטורי וגנים רחבי ידיים ב Locust Grove Estate.

גשר להולכי רגל Walkway Over the Hudson State Historic Park
https://walkway.org/

אחוזה היסטורית Locust Grove Estate
https://www.lgny.org/

מסעדה Shadows on the Hudson
https://www.shadowsonthehudson.com/

יום 1- ספרינגפילד, סיילם

כדי לשבור את הנסיעה הארוכה מפוקיפסי לבוסטון עשינו שתי עצירות בדרך. בכל אחד מהיעדים בהם עצרנו אפשר לבלות הרבה יותר, אנחנו רק דגמנו היילייט אחד קטן בכל יעד.

ספרינגפילד מסצ'וסטס Springfield, MA ידועה בהיכל הכדורסל, מוזיאון/מקדש לספורט האהוב  Basketball Hall of Fame אבל אנחנו בחרנו דווקא ללכת למוזיאון אחר – המוזיאון של דר' סוס, הלו הוא תיאודור גייזל, יליד ותושב העיר. מוזיאון דר' סוס הוא אחד מחמישה מוזיאונים שנמצאים במקבץ במרכז העיר תחת השם Springfield Museums. כרטיס הכניסה מאפשר כניסה לכל החמישה, ומהשניים שדגמנו, נראה שכולם נהדרים ומאד מתאימים למשפחות. במוזיאון דר' סוס The Amazing World of Dr. Seuss Museum יש איזור אינטראקרטיבי צבעוני ושמח שמותאם מאד לילדים, ואיזור יותר מוזיאלי היסטורי. שניהם מעניינים. אחלה כיף של מקום!  בחוץ יש גינת פסלים של דמויות מספרי דר' סוס. במוזיאון תמצאו דמויות מוכרות מספרים אהובים, וגם אם ההיכרות היא בעברית, זה מהנה ביותר. במוזיאון הסתבר לנו גם שאיה מכירה חלק מהספרים גם באנגלית בזכות עבודתה בגן ילדים.  

היה לנו עוד קצת זמן אז נכנסנו למוזיאון נוסף במקבץ – מוזיאון ההיסטוריה של ספרינגפילד Lyman and Merrie Wood Museum of Springfield History. אתם בטח חושבים – מה כבר מעניין בהיסטוריה של ספרינגפילד? אבל המוזיאון ממש מוצלח! יש בו תערוכת רכבים ואופנועים, תערוכת נשק (סמית' אנד וסון הם מהאיזור), ומוצגים שונים של היסטוריה אמריקאית. הופתענו לטובה. במקבץ יש גם מוזיאון אמנות, מוזיאון מדע, ועוד מוזיאון של חפצים מעניינים. יש גם פלנטריום ובית קפה קטן. אפשר היה לבלות פה עוד כמה שעות טובות, אבל לנו הייתה מטרה – להגיע לסיילם בזמן לסיור מוזמן. 

ארוחת צהרים אכלנו במסעדה מזרח תיכונית בדאונטאון Nadim's Downtown Mediterranean Grill, ממש מוצלחת. אכלתי מנה גאונית שהיא טייק מזרח תיכוני על לואדד נאצ'וס. משולשי פיתה מטוגנים ועליהם בשר טחון מתובל, ירקות וחומוס. אם במקרה אתם עוברים בספרינגפילד, שווה טעימה.  

מוזיאוני העיר ספרינגפילד Springfield Museums
https://springfieldmuseums.org/about/
עלות:
$25 למבוגר
חניה חינם

דר, סוס The Amazing World of Dr. Seuss Museum
https://springfieldmuseums.org/about/dr-seuss-museum/

היסטוריה אמריקאית  Wood Museum of Springfield History
https://springfieldmuseums.org/about/museum-of-springfield-history/

היכל הכדורסל Naismith Memorial Basketball Hall of Fame
https://www.hoophall.com/

מסעדה מזרח תיכונית Nadim's Downtown Mediterranean Grill
https://www.nadims.com/

סיילם מסצ'וסטס Salem, MA ידועה בתור "עיר המכשפות". הרקע ההיסטורי עגום – בשנים 1629-3 נערכו נערכו משפטי ראווה והוצאות להורג של נשים וגברים שנאשמו בכישוף בקהילה הפוריטנית האדוקה. בשנת 1953 כתב המחזאי ארתור מילר את ההצגה The Crucible (ציד המכשפות) כאלגוריה על המקרתינזם ו"ציד המכשפות" שנעשה על אנשים שנחשדו בקשר לקומוניזם. העיירה סיילם חזרה לתודעה, ופרנסי העיר הצליחו להפוך את הכתם השחור לכלי שיווקי. היום העיר משגשגת על תעשיית תיירות סביב נושא המכשפות. אל תופתעו לראות נשים מחופשות (וגם גברים) למכשפות מסתובבות בעיר כאילו זה טבעי והגיוני, כי בסיילם זה טבעי והגיוני.

בעיר יש אינספור מוזיאונים קטנים, סיורים וסיפורים הקשורים למכשפות. רובם מרוכזים באיזור קטן סביב הרחוב המרכזי Essex St. אנחנו בחרנו (=אני החלטתי) לקחת סיור מודרך שמדבר על ההיסטוריה של משפט המכשפות Salem Witch Trials Historical Walking Tour. כצפוי, המדריכה היתה קצת מוזרה, אבל העבירה את הסיפור בצורה מעניינת ובתחושה שהיא מבססת את הסיפור על עובדות. הסיור עבר במספר אתרים מרכזיים – בית הקברות The Burying Point, אתר הזכרון לקורבנות המשפט Salem Witch Trials Memorial, ו"בית המכשפות" The Witch House at Salem אותו ראינו רק מבחוץ. שתי עובדות חדשות למדתי בסיור: 1- גם גברים הואשמו בכישוף, לא רק נשים, 2- אף מכשפ.ה לא נשרפ.ה על המוקד, ההוצאה להורג היתה בתליה. הסיפור נוראי ממש, אבל למי שמתעניין בהיסטוריה אמריקאית הוא גם מאד מעניין. עוד משהו מסקרן הוא קישוט של גולגולת מכונפת שאפשר לראות על הרבה מהמצבות. זהו לא סימן של כנופיית אופנוענים, אלא סמל פוריטני שמסמל (כנראה) את המוות הגשמי – הגולגולת, והגאולה הרוחנית – הכנפיים. חפשו אותו בתמונות! אפשר בקלות לבלות בסיילם יום שלם של מוזיאונים ואתרים בנושאי מכשפות ולא רק, אבל אנחנו עשינו רק סיבוב קצר והמשכנו לכיוון בוסטון.

סיור מודרך Salem Witch Trials Historical Walking Tour
https://www.tripadvisor.com/AttractionProductReview-g60954-d15055078-Salem_Witch_Trials_Historical_Walking_Tour-Salem_Massachusetts.html
עלות:
$25 למבוגר

כמה אתרים שסימנתי לעצמי כמעניינים אבל לא הספקנו:

בית המכשפות (ביתו של אחד השופטים במשפט) Jonathan Corwin House, known as The Witch House
https://www.thewitchhouse.org/

מוזיאון Peabody Essex Museum
https://www.pem.org/

בית היסטורי מוזיאון The House of the Seven Gables
https://7gables.org/

כשעה של נהיגה הביאה אותנו מסיילם לבוסטון. הכניסה לעיר מרהיבה, אבל הנהגים לא נורמליים! אולי כשמגיעים מישראל הנהיגה הבוסטונית נראית סבירה, אבל כשמגיעים מפרברי עמק הסיליקון המנומסים והמנומנמים, היינו קצת בשוק.

יום 2 – בוסטון (1)

איזה עיר מקסימה!

בגלל עלויות, לקחנו מלון לא במרכז בוסטון אלא באיזור ברוקליין The Arcadian. המלון היה 50/50 חצי מעולה, חצי פחות. מעולה – המיקום. מרחק הליכה קליל ממרכז ברוקליין, מה שאפשר ללכת ברגל לאכול בערבים שלא היינו במרכז בוסטון, ותחנת T על הקו הירוק ממש מעבר לכביש, מה שאפשר להשאיר את הרכב בחניה ללא תזוזה ולהשתמש רק בתחבורה ציבורית. פחות – לא שמתי לב, והמיטות בחדר היו דאבל ולא קווין, מה שהיה קצת צפוף, וגם היו בעיות עם המים החמים שהגיעו באיטיות מחרידה.

נסענו ברכבת הT של בוסטון מספר פעמים. אין המון קווים, אבל מה שיש הביא אותנו בדיוק לאן שרצינו. התחנה שלנו היתה עילית, ברחוב, אבל רוב התחנות הן תת קרקעיות. התשלום לרכבת קצת מיושן. בתחנות במרכז העיר יש מכונות שאפשר לקנות בהן כרטיסי נייר בשם צ'רלי ($2.40 לנסיעה) ובתחנות שאין מכונה אפשר לקנות כרטיס ישירות מהנהג (במזומן בלבד). יש גם כרטיס נטען אבל כיוון שהגענו רק ליומיים לא התעמקתי.

וגם הלכנו המון, ממש המון, איזה 20,000 צעדים ביום.

מלון Arcadian Hotel Brookline
https://www.arcadianhotel.com/

הסאבווי של בוסטון MBTA – Subway
https://www.mbta.com/schedules/subway
עלות לנסיעה בודדת $2.40

הדבר הכי גאוני לתיירים בבוסטון, הוא כמובן "נתיב החירות" Freedom Trail – מסלול שעובר דרך מספר אתרים מעניינים בסיפור ההיסטורי של תחילת מלחמת העצמאת האמריקאית. ומה כל כך גאוני בו? שהוא מצוייר על הרצפה, בלבנים אדומות, וכל מה שהתיירת המתלהבת צריכה לעשות זה ללכת לאורך הפס. בלי מפות, בלי טעויות, בלי סיבוכים. גאונות!

התחלנו את הביקור שלנו בבוסטון בסיור מודרך לאורך חלק מנתיב החירות. אנחנו אוהבים את הסיורים המוצעים על ידי ארגון Free Tours by Foot, שבו אין תשלום קבוע מראש לסיור, וכל משתתתף בוחר האם וכמה לשלם בסוף. יש כמובן המון סיורים אחרים בעיר, וזו רק אופציה אחת. הסיור התחיל בפאתי הפארק הגדול Boston Commons עם תצפית על בניין הממשל בעל הכיפה המוזהבת The State House. המסלול לקח אותנו דרך בית הקברות Granary Burying Ground (שימו לב לסימונים על קברים של פטריוטים שקשורים לעצמאות ארצות הברית), בית העיריה הישן עם החמור הדמוקרטי Old City Hall, בית הממשל הישן, מקום התרחשותו של הטבח של בוסטון Boston Massacre בו נרצחו חמישה אזרחים חפים מפשע על ידי חיילים בריטיים, ונחשב אחת מנקודות הציון החשובות בהתקוממות, ועד בית פנויל Faneuil Hall והחרגול המקשט את שבשבת הרוח על גגו. קשה להאמין שבעת הקמתו, בית פנויל היה בית מכס על קו המים! הסיור היה מצויין, מעניין ושופע מידע היסטורי. הקבוצה היתה קצת גדולה, אבל המדריך נעזר במיקרופון ורמקול כך שאפשר היה לשמוע אותו בקלות. ממליצה מאד.

ארוחת צהרים אכלנו בשוק קווינסי Quincy Market, שוק אוכל מקורה עם עשרות דוכנים מצויינים. בחרתי לנסות לובסטר רול, מעדן (לא זול) של פיסות לובסטר מבושל בלחמניה. טעים ממש!

נתיב החירות The Freedom Trail
https://www.thefreedomtrail.org/

סיור מודרך חינמי Free Tours by Foot
https://freetoursbyfoot.com/boston-freedom-trail/
עלות: כרצון המשתתפים

שוק אוכל Quincy Market
https://www.quincy-market.com/

אחרי ארוחה קלה ומנוחה קצרה המשכנו בנתיב החירות עצמאית, ללא סיור. התחנה הבאה שלנו היתה ביתו של פול רביר The Paul Revere House אחד הבתים היחידים בעיר שנשמר ושוחזר בצורה היסטורית. רביר היה צורף ואיש עסקים שהתפרסם בזכות רכיבה לילית שביצע כדי להזהיר את מנהיגי המהפכה סמואל אדמס וג'ון הנקוק מפני הגעתם הקרבה של החיילים הבריטים. אסור לצלם בתוך הבית, אבל הוא מעניין למדי עם מוצגים היסטוריים הקשורים לסיפור ולחייו של האיש.

איזור הקצה הצפוני North End בו נמצא ביתו של פול רביר הוא איזור עם היסטוריה של תושבים ממוצא איטלקי, ומשופע במסעדות ומעדניות איטלקיות. להפסקה מתוקה עצרנו במאפיה הידועה Mike's Bakery כדי לאכול את הקנולי המפורסם שלהם. קנולי הוא קינוח סיציליאני שמורכב מצינור של בצק מטוגן ממולא בקרם מתוק על בסיס גבינת ריקוטה. תענוג!

נתיב החירות לקח אותנו עוד צפונה מעבר לנהר, לאיזור בשליטת חיל הים האמריקאי Navy Yard, ובו שתי ספינות מרתקות לביקור. הראשונה USS Constitution, היא חלק מנתיב החירות, ספינה עתיקה של חיל הים האמריקאי שהושקה ב 1797 ולמרבה ההפתעה, עדיין שייכת לצי ומשייטת לפעמים. עלינו על הספינה לביקור קצר, ונהנינו לראות מלחים צעירים מטפסים על התרנים הגבוהים כחלק מאימון. בספינה ניתנים גם סיורים, אבל ויתרנו. גם על ביקור במוזיאון ויתרנו. השניה USS Cassin Young, מודרנית יותר, ושייכת לדור הספינות שנלחמו במלחמת העולם השניה. גם עליה עלינו לביקור קצר, וגם פה ויתרנו על סיור מודרך, אבל היה מעניין גם בלי זה.

לתחנה האחרונה בנתיב החירות Bunker Hill Monument כבר לא הגענו, מתשישות. במקום התרחש אחד הקרבות הראשונים של מלחמת העצמאות, וחשיבותו ההיסטורית גדולה. תמיד טוב להשאיר משהו לפעם הבאה!

בית היסטורי The Paul Revere House
https://www.paulreverehouse.org/
עלות: $6 למבוגר

ספינת מלחמה עתיקה USS Constitution
https://www.navy.mil/USS-CONSTITUTION/
עלות: חינם

מוזיאון USS Constitution
https://ussconstitutionmuseum.org/

ספינת מלחמה USS Cassin Young
https://www.nps.gov/bost/learn/historyculture/usscassinyoung.htm
עלות: חינם

בשלב הזה אנחנו כבר די גמורים, אבל היום עוד לא נגמר! מתחילים לחזור לכיוון מרכז הדאונטאון, כי יש לנו בתוכנית עוד חדר בריחה וארוחת ערב. הדרך עוברת דרך אצטדיון הכדורסל המאד מפורסם – TD Garden – ביתם של הבוסטון סלטיקס. עצרנו למשקה סמות'י בריא ומרענן ב Juicy Green בפוד קורט שבכניסה לתחנת הרכבת של האצטדיון. יש שם גם קנולי של מייק'ס ועוד הרבה דוכנים.

המשכנו ללכת, ולמרות שכבר עברנו בדרך הזו קודם, אנחנו מגלים דברים שלא ראינו קודם, כמו אנדרטת זכרון לשואה The New England Holocaust Memorial, עם 6 עמודי זכוכית מכוסים במספרים, אדים שיוצאים מהרצפה, ותזכורת לזה שהעולם הוא מקום די גרוע לפעמים.

אנדרטת זכרון לשואה The New England Holocaust Memorial
https://www.nehm.org/
עלות: חינם

כחובבי חדרי בריחה, אנחנו לא מפספסים הזדמנות לשחק בהם גם כשאנחנו מטיילים. חדר הבריחה Room Escapers Boston נמצא בלב הדאונטאון, מה שהופך אותו לנוח מאד לתיירים. לקח כמה דקות עד שפתחו לנו, אבל ברגע שנכנסנו נהנינו מאד. יש טוויסט קטן בכניסה לחדר, והתמה של פיראטים בחדר Pirate's Booty II: The Lost Ship משעשעת למדי. גם השיטה לקבלת רמזים חמודה ממש. יש להם אתר נוסף במקום אחר בעיר, אז לא להתבלבל! פתרנו את החדר ב-59 דקות מתוך ה-70 המוקצות, הצלחה ללא ספק.

את הערב סיימנו במסעדת סטייקים איכותית בשם Wolfgang's Steakhouse. לא זול אבל טעים. חזרנו למלון ברכבת, ממוטטים אבל מרוצים.

חדר בריחה Room Escapers Boston
https://roomescapersboston.com/
עלות: $40 לאדם

מסעדת סטייקים Wolfgang's Steakhouse
https://wolfgangssteakhouse.net/

יום 3 – בוסטון (2)

הבוקר יש לנו סיור קצת שונה. סיור… דונאנטס! מסתבר שבוסטון היא העיר עם הכי הרבה מאפיות דונאטס לנפש בארה"ב, ומקום הולדתה של הבוסטון קרים דונאט (דונאט ממולא בקרם וניל). בסיור גם טעמנו המון סוגים של דונאטס שונים, וגם ערכנו הכרות עם שני "מסלולים" נוספים בבוסטון – Harbor Walk מסלול שעובר לאורך המים ברצף של כ-40 מייל (!) והנתיב הירוק Rose Kennedy Greenway שהוא רצף של פארקים ירוקים לאורך מה שהיתה פעם אוטוסטרדה שחצתה את העיר. את האוטוסטרדה חפרו והעבירו מתחת לאדמה באחד מהפרוייקטים הגדולים שהעיר חוותה. עברנו גם באיזור North End המשופע במסעדות איטלקיות, ולמדנו מה פשר החפצים המוטבעים בבטון בפתחי החנויות – בתקופה שהשכונה היתה מלאה במהגרים ממדינות רבות שדיברו בשפות שונות, זו היתה הדרך הכי קלה לתאר מה החנות מוכרת. נחמד, לא? הסיור היה מקסים ומאד טעים, ומפוצץ בקלוריות.

רשימת המאפיות בהן ביקרנו:
Kane's Donuts in Boston (הדונאט הבסיסי שלהם אוורירי ומעלף, את הדונאט-עוגה פחות אהבתי)
Red Apple Farm (למיני-דונאט עם סיידר תפוחים וגרגרי סוכר)
Union Square Donuts (לדונאטס בטעמים מיוחדים, אחד עם מייפל/בייקון והשני עם זיגוג טופי)
Bova's Bakery (לבוסטון קרים)

סיור דונאטס Boston Underground Donut Tour
https://www.undergrounddonuttour.com/boston-historic-downtown-tour
עלות: $40 לאדם

מסלול הליכה לאורך המים Harbor Walk
https://www.bostonharbornow.org/what-we-do/explore/harborwalk/

המסלול הירוק Rose Kennedy Greenway
https://www.rosekennedygreenway.org/

המשכנו בהליכה איטית עם הפסקות מנוחה לאורך Harbor Walk עד ליעד הבא שלנו – מוזיאון מסיבת התה Boston Tea Party Ships & Museum. המוזיאון מאד תיירותי, ומיועד למשפחות, אבל לא בטוחה שאם הילדים לא מבינים אנגלית הם יהנו. המדריכים לבושים בתלבושות תקופתיות, ומכניסים את המבקרים למסע קטן בזמן, לאחד האירועים המשמעותיים והסמליים במלחמת העצמאות האמריקאית – הלילה בו זרקו התושבים ארגזי תה שאוחסנו בספינות בנמל, כאות מחאה על הצורך לשלם מיסים אבל לא לקבל ייצוג בפרלמנט הבריטי. המוזיאון עשוי נהדר, ומאד חווייתי, ואפילו יש בו קופסה אחת שאולי השתתפה במסיבת התה! חלק מהסיור כולל ביקור בספינה ואת האפשרות הנחמדה לזרוק ארגז תה (למעשה ארגז פלסטיק, ארגזי התה היו כבדים לאללה) למימי הנמל. תיירותי, אבל עשוי יפה.

ארוחת צהרים אכלנו במסעדה איטלקית נחמדה לא רחוק מהמוזיאון שלמרבה הצער לא רשמתי את שמה. לא רחוק ממוזיאון מסיבת התה, ממש בקצה הגשר, נמצא מוזיאון הילדים של בוסטון Boston Children's Museum.

מוזיאון חוויתי Boston Tea Party Ships & Museum
https://www.bostonteapartyship.com/
עלות: $32 לאדם

חזרנו ברגל לכיוון מרכז הדאונטאון ולקחנו את הקו האדום של הT לעיירה קיימברידג', כדי להציץ באוניברסיטת הרווארד Harvard University, אחת האוניברסיטאות הותיקות והיוקרתיות בארה"ב. בכלל, בבוסטון וסביבתה יש ריכוז ענקי של מוסדות אקדמיים. הסתובבנו קצת באיזור Harvard Yard בכניסה לאוניברסיטה (אם היה לנו יותר זמן היינו לוקחים אולי סיור מודרך, נראה לי מעניין). כמו בכל אוניברסיטה שמכבדת את עצמה יש מדשאה, יש מגדל פעמונים, ויש הרבה סטודנטים. יש גם פסל של ג'ון הרווארד שהסטודנטים מלטפים את רגלו למזל. שיהיה.

מהרווארד הלכנו ברגל לאורך הרחוב הראשי אל היעד הבא שלנו – חדר בריחה Red Fox Escapes. רוב הדרך היתה נחמדה מאד, ומזג האויר היה מקסים, אבל לקראת תחנת Central התחיל להרגיש קצת יותר סקצ'י, עם המון חסרי בית. החדר The Heist בתמה של שוד במוזיאון היה מעולה ממש. זה חדר לא לינארי (אפשר לפתור דברים במקביל) ומבוסס כמעט רק על חידות. מאד נהנינו, ויצאנו בלי אף רמז ב-41 דקות.

אוניברסיטת הרווארד Harvard University
https://www.harvard.edu/visit/

חדר בריחה Red Fox Escapes
https://redfoxescapes.com/
עלות: $40 לאדם

בשלב הזה היינו כבר קצת עייפים, אבל היה עוד קצת זמן אור לנצל. חזרנו ברכבת לתחנת פארק ומשם הלכנו ברגל דרך שני הפארקים הנהדרים של מרכז העיר – הבוסטון קומון Boston Common רחב הידיים ומלא המדשאות, שהוא הפארק הציבורי הראשון שהוקם בארצות הברית, והפארק העירוני Public Garden המושקע והמטופח, שהוא הגן הבוטאני הראשון שהוקם בארצות הברית. יש הרבה "ראשונים" בבוסטון! שניהם ירוקים (בעונה זו של השנה של טיפונת לפני תחילת הסתיו), נעימים לשיטוט, יפים לעין, ומרחיבי לב. המשכנו לאורך רחוב ניוברי Newbury (לא משהו להתרגש ממנו) ועד כיכר קופלי Copley Square על שם הצייר תושב העיר, עם הכנסיה המפוארת Trinity Church. משם לקחנו רכבת בחזרה למלון והתפצלנו לארוחת ערב – איה פגשה חברים ואנחנו הלכנו ברגל לפיצריה מקומית. תם זמננו בבוסטון היפה.

הפארק הותיק Boston Common
https://www.boston.gov/parks/boston-common

הפארק הציבורי Public Garden
https://www.boston.gov/parks/public-garden

יום 4 – ניופורט

העידן המוזהב The Gilded Age מתאר תקופה בהיסטוריה של ארצות הברית, סביב שנות ה-80 של המאה ה-19 בניו יורק, שבה קם דור של "מתעשרים חדשים" בעקבות הקמת קווי הרכבת, ופריחה כלכלית חסרת תקדים. זהו גם שמה של סדרת טלוויזיה דרמתית המתארת את קורותיהן של מספר משפחות, ומאבקם של המתעשרים החדשים להשתלב בחיי החברה הנוקשים של העשירים הותיקים. כצופה בסדרה, שמחתי לגלות שהחווילות המפוארות בסדרה מבוססות על בתים אמיתיים שעדיין עומדים מרוהטים ומלאי אמנות ופאר, בעיירת הקייט ניופורט, רוד איילנד Newport, RI. חלק מהבתים אף משמשים לצילומים לסדרה.

כשעה וחצי של נהיגה הביאו אותנו מבוסטון לניופורט המתוקה. עצרנו במרכז המידע להצטייד במפות והסברים. הצטיידנו גם מראש באפליקציית הדרכה לנהיגה עצמית בעיר והתחלנו לנסוע לאורך המסלול המתואר, תוך כדי שמיעת סיפורים על התקופה והדיירים. יש אפשרות לעשות את המסלול גם בקרונית עם הדרכה, למי שמעדיף שיעשו בשבילו את העבודה. לחלק מהבתים אפשר להכנס, ויש בהם הדרכה קולית באפליקציה, או דפי הסבר מודפסים (גם בעברית!!). יש גם סיורים מודרכים אליהם כדאי להרשם מראש. כדי להכנס לבתים צריך לרכוש כרטיסים, והמחיר לכניסה יורד ככל שנכנסים ליותר בתים. כיוון שמדובר בבתים ישנים ששומרו, הם לא מונגשים, ואי אפשר לסייר בהם עם עגלה.

אנחנו ביקרנו בשני בתים – The Elms שמתהדר באמנות מדהימה, ו-The Breakers ביתם של משפחת ונדרבילט האיקונית, המשפחה העשירה ביותר בארה"ב בתקופתה. והפאר בלתי נתפס. בין לבין אכלנו בפאב אירי בשם הצפוי O'Briens (אחלה קלאם צ'אודר, מרק צדפות סמיך וטעים), וסיירנו במסלול ההליכה לאורך המצוק Cliff Walk. קצת התלהבתי אז צילמתי המון תמונות, מקווה שיעביר קצת את תחושת הפאר והעושר הבלתי נתפס. בעודנו מסיירים תהינו – האם בעוד 100 שנה יתקיימו סיורים בבתיהם של צוקרברג, בזוס ומאסק?

THE ELMS

THE BREAKERS

CLIFF WALK

סדרת טלוויזיה The Gilded Age
https://www.hbo.com/the-gilded-age

מרכז מידע Newport Visitor Center
https://www.discovernewport.org/about-newport/visitor-center/

סיור עצמי Action Guide – Self Guided Driving Tour – Scenic Newport
https://actiontourguide.com/place/scenic-newport-ri-self-guided-driving-tour-2/
עלות: $10

החווילות של ניופורט Newport Mansions
https://www.newportmansions.org/
עלות: $38 למבוגר, לביקור בשני בתים

מסלול לאורך הים Cliff Walk
http://www.cliffwalk.com/
עלות: חינם

ממש אהבנו את ניופורט, וממש לא מיצינו. כיוון שהיו לנו תוכניות לפגוש את הגיסים האהובים לארוחת ערב בניו ג'רזי, ועוד היתה צפויה לנו נסיעה של מעל ארבע שעות, נאלצנו לוותר על חלק מהתוכניות, כי יש עוד הרבה מה לראות.

עוד בניופורט (חוץ מעוד בתים מפוארים שאני אשמח לראות מבפנים):

היכל התהילה לטניס International Tennis Hall of Fame
https://www.tennisfame.com/

מוזיאון לאיור National Museum of American Illustration
https://americanillustration.org/

למרות שהיה קצר, הטיול המעגלי הנחמד הזה נתן לנו טעימה מניו אינגלנד המקסימה, ובוסטון החמודה ממש, ופתח את התאבון להגיע בעתיד שוב לאיזור. אולי בפעם הבאה נצליח גם לתפוס שלכת?

(C) כל הזכויות שמורות לשירלי צפלוביץ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s