ארץ מפלי המים: יוסמיטי באביב

נתחיל מהסוף: לא פגשנו דובים, אבל למעט העובדה המצערת או המשמחת הזו (תלוי את מי שואלים), יוסמיטי באביב פשוט חוויה מדהימה. הכל ירוק, כמויות אדירות של מים זורמות בנחלים השוצפים, והמפלים בשיאם. אז אמנם חלק מהפארק עדיין היה סגור בגלל שלג ושיפוצים, אבל מה שפתוח, מרהיב. נסענו בהרכב מיוחד ומשמח, נעם ואני, עם הגיסים שלנו מניו ג'רזי, דרור ושרונה. לכולנו זה היה הביקור הראשון בפארק, ואני תוהה, איך לא הגענו לפה עד עכשיו?

יוסמיטי נחשב אחד הפארקים היפים והמרשימים בארה"ב, ובצדק. עמק ירוק ומלא מים, קבור בין מצוקי גרניט אדירים ומפלים שוצפים. הנופים עוצרי נשימה. אבל יש חסרון אחד גדול בפארק הכל כך פופלארי – וזה עומס. בסוף השבוע היו כמויות אדירות של מטיילים בעמק, היה קשה למצוא חניה, השאטלים היו מלאים עד אפס מקום, ומסלולי ההליכה מלאים באנשים. וקצת יותר קשה להנות ככה מהטבע. אם אתם יכולים, תבואו באמצע השבוע. אם אתם מסוגלים, צאו למסלולים שמעבר ללולאת התיירים של השאטל בעמק. ואם לא, זה גם בסדר, עדיין יהיה לכם מהמם.

אנשים, המון אנשים…

בעמק היה חם, יותר חם ממה שחשבנו (אנחנו מגיעים מאיזור מפרץ סאן פרנסיסקו ואצלנו פחות חם). אבל ממש קרוב למפלים היה קר, מאד, עם רוח חזקה. אז תביאו שכבות (וגם כובע ומים, הרבה יותר מים ממה שאתם חושבים שצריך).

חלק מהדרכים בפארק עשינו עם הרכב הפרטי, חלק עם השאטל, שלמען האמת די מבאס. חיכינו המון זמן כל פעם, וממלאים אותו עד הקצה, אז עומדים בצפיפות עם עוד אנשים שהזיעו בשמש. אבל אין ברירה אלא להשתמש בו. יש מסלול ירוק שמגיע רחוק ועושה סיבוב ארוך, ויש מסלול סגול שעושה סיבוב קצר בין יוסמיטי וילג' לקארי וילג'.

מפת השאטל:
https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/publictransportation.htm

יוסמיטי מאד מושפע ממזג האוויר ותנאי הסביבה אז חשוב לבדוק מה המצב הכבישים, המפלים והשאטלים לפני שנוסעים. בזמן הביקור שלנו באמצע מאי –

 • כביש טיוגה (120 לכיוון מזרח) היה סגור לתנועה בגלל שלג
 • כביש 120 (הכניסה המערבית) היה סגור מכיוון סקרמנטו בגלל תיקונים
 • הכביש לגליישר פוינט היה סגור בגלל שלג
 • חורשת מריפוסה היתה פתוחה למבקרים אבל השאטל מהחניה לא עבד בגלל שיפוצים


ועדיין, בילינו יומיים וחצי בפארק, ולא מיצינו.

את כל המידע העדכני על המרחש בפארק מומלץ לקרוא באתר הרשמי של רשות הפארקים הלאומיים. שם תמיד יהיה המידע הכי בדוק – מה פתוח, מה סגור, האם יש חסימות, הצפות, שריפות, אילו תוכניות מיוחדות מתקיימות בפארק, ועוד.

האתר הרשמי של יוסמיטי Yosemite National Park
https://www.nps.gov/yose/index.htm


(וסתם משהו קטן בסוגרים: ממליצה להקליק על התמונות ולצפות בגודל מלא)

המלצות על אפליקציות שימושיות

לפני שאתחיל בסיפור הטיול, אני רוצה להמליץ על שלוש אפליקציות שימושיות במיוחד לטיול ביוסמיטי בפרט, ובפארקים בכלל.

האפליקציה הרשמית של רשות הפארקים הלאומיים של ארה"ב National Park Service

אפליקציה שמכילה מידע עשיר על כל הפארקים הלאומיים, כולל מידע על סגירת כבישים, נקודות תצפית, כל מסלולי ההליכה עם תיאור מפורט, המלצות, איפה אוכלים, ועוד מידע שימושי.
עלות: חינם

https://www.nps.gov/index.htm

אפליקציה של מדריך קולי לרואד טריפס GuideAlong (לשעבר ג׳יפסי)

השתמשנו בעבר בטיולים בהוואי, ולאחרונה ביוסמיטי, ואני שבה להמליץ. מדובר במדריך קולי באנגלית שעובד עם הג׳יפיאס של הטלפון הסלולרי. מורידים את המדריך למכשיר כך שהוא לא דורש קליטה בשביל לעבוד. כשעוברים בנקודות עניין הוא נותן הסברים על האיזור כולל גיאולוגיה, היסטוריה ואנקדוטות משעשעות וכמובן המלצות על מה לראות ולעשות. אנחנו מאד אוהבים. רק צריך לזכור שהוא מתוכנת מראש ולא יודע על כבישים חסומים.
עלות: כל מסלול עולה $10-20 ויש חבילות של איזורים שלמים

https://guidealong.com/

אפליקציה למסלולי הליכה בטבע AllTrails

אפליקציה פנטסטית למסלולי הליכה בטבע, בכל רמות האורך והקושי. תאור המסלולים כולל מפה טופוגרפית, מידע על שינויי גובה בהליכה, נקודות עניין, וביקורות של מטיילים. האפליקציה גם עוקבת אחרי המיקום של הטלפון על המסלול בזמן ההליכה. למי שמשלם עלות מנוי שנתי יש אופציה לשמור את המסלולים מראש ולנווט עם האפליקציה איפה שאין קליטה. היה מאד שימושי ביוסמיטי, איפה שהקליטה מינימלית עד לא קיימת.
עלות: רוב הפונקציות זמינות בגירסת החינם; עלות לגירסה המלאה שמאפשרת שמירת מסלולים אופליין $36 לשנה

https://www.alltrails.com/

תקציר הביקור

יום 0 (שישי)

 • נסיעה לעיירה מריפוסה
 • ארוחת ערב ולינה בעיירה מריפוסה

יום 1 (שבת)

 • מלוי דלק, ביקור קצר במרכז המבקרים בעיירה Mariposa, נסיעה לפארק יוסמיטי
 • תצפית Tunnel View (בדיעבד אפשר היה להעביר ליום 3 מבחינה גאוגרפית)
 • מסלול הליכה (קליל) למפלים Bridal Veil Falls
 • מסלול הליכה (קליל) Cook's Meadow Loop Trail
 • מסלול הליכה (קל) למפלים Lower Yosemite Falls
 • ארוחת צהרים ביוסמיטי וילג'
 • מסלול (בינוני) Mirror Lake (יש גם אופציה קלה)
 • ארוחת ערב ולינה באל פורטל

יום 2 (ראשון)

 • מסלול (בינוני) לצפיה בעצי סקויה Tuolumne Grove
 • תצפית מפלים Cascade Falls
 • ארוחת צהרים בקארי וילג'
 • מסלול (בינוני-קשה) Mist Trail / Vernal Falls
 • ארוחת ערב ולינה באל פורטל

יום 3 (שני)

 • נסיעה דרך המנהרה לעיירה Wawona
 • הגשר המקורה ואיזור הבתים ההיסטוריים Yosemite History Center
 • מסלול הליכה (קל) Wawona Meadow Loop Trail
 • עזיבת הפארק ונסיעה הביתה, עם ארוחת צהרים בעיירה Madera

פירוט יומי

יום 0

היום הזה לא יספר במניין הטיול, כי בעיקר רצינו פשוט להגיע לאיזור הפארק ביום שישי בערב ולהתחיל את הטיול בשבת על הבוקר. גוגל הנאיבי חשב שהנסיעה מסנטה קלרה למריפוסה תיקח קצת פחות מ-3 שעות, אבל המציאות של שישי אחר הצהרים לקחה 3:45 שעות, שחלקן בדרכים צדדיות דרך השדות כדי לעקוף פקקים.

את הלילה בילינו בעיירה מריפוסה במלון נחמד מאד, ישן אבל נקי Yosemite Miners Inn Motel. ממש צמוד למלון יש מסעדה ובר שאיפשרו לנו לאכול ארוחת ערב (אמריקאית בסיסית אבל טעימה ממש!) ולצפות במשחק כדורסל במקביל. את הזמר שהיה אמור להופיע אחרי המשחק כבר לא יצא לנו לשמוע כי רצינו ללכת לישון מוקדם ולצאת מוקדם למחרת.

מלון Yosemite Miners Inn Motel
https://www.yosemiteminersinn.com/

מסעדה ובר Miners Roadhouse
http://minersroadhouse140.com/

יום 1

בבוקר מילאנו דלק ונכנסו למרכז המידע במריפוסה כדי לקחת מפות ולהתייעץ, זה חוסך את הצורך לעשות את זה ביוסמיטי, איפה שיש הרבה יותר תיירים ומתעניינים. מומלץ מאד לקחת מפות נייר כי הקליטה בפארק נעה בין חלשה ללא קיימת, ולא משנה על איזו רשת אתם נמצאים.

לקח לנו בערך שעה עד לכניסה לפארק, ולמרות שיצאנו מוקדם, כבר היו פקקים. רכשנו כרטיס כניסה, הפעלנו את האפליקציה GuideAlong, ופצחנו בטיול.

נסענו לכיוון Tunnel View לתצפית על העמק. מומלץ מאד! עם ההסברים של האפליקציה אפשר ממש לדמיין את הקרחונים גולשים במורד העמק ומייצרים את הצורה העמוקה שלו. זו עצירה קצרה להתרשמות וכמה תמונות והחניה לא ענקית אבל מתפנה בקצב מהיר. בדיעבד אפשר היה לעשות את התצפית הזו ביום השלישי כשנסענו דרך המנהרה שנתנה את שמה לתצפית.

נסענו חזרה לכיוון העמק, עם עצירה בBridal Veil Falls. החניה סגורה לשיפוצים אבל אפשר לעצור על הכביש הראשי וללכת משם ברגל. מהנקודה הזו יש גם תצפית מרהיבה של אל קפיטן. המפל מלא מלא מים ורסס קפוא מתעופף באוויר. זה מסלול קצרצר ולא אתגרי בכלל אבל לא סלול לעגלות.

המשכנו בנסיעה לקארי וילג׳ Curry Village, אחד משני המרכזים המסחריים של הפארק. רצינו לחנות ולהמשיך עם השאטל אבל לא מצאנו חניה, אז המשכנו ליוסמיטי וילג' Yosemite Village שם מצאנו חניה (בנס) ולקחנו את השאטל הירוק לתחנה 6 – Lower Yosemite Falls. חצינו את הכביש ועשינו מסלול קליל באחו Cook's Meadow Loop Trail כולל (הולכים שמאלה במזלג ואז על הגשר, וחזרה). חצינו בחזרה את הכביש ועשינו את המסלול למפל התחתון Lower Yosemite Falls. המסלול קל ולא ארוך ואפשר לעשות אותו בלופ. המפלים מרהיבים ממש, הזרימה כל כך חזקה שהיא יוצרת רוח קרה, והרסס שמתעופף לכל עבר די קפוא אז מומלץ להביא משהו ללבוש! צד אחד של המסלול נגיש לעגלות. המסלול למפל העליון נחשב מסלול קשה במיוחד, עם עליה תלולה לאורך המצוק, במילים אחרות, לא בשבילנו!


היינו רעבים אז הלכנו ברגל לחנות של יוסמיטי וילג׳ ואכלנו ב- Village Grill – פאסט פוד נחות למדי ויקר למדי. אבל הגלידה האמריקאית soft serve היתה ממש סבבה.

לקחנו שוב שאטל (הפעם סגול) לתחנה 17 – נקודת ההתחלה של מסלול ההליכה ל- Mirror Lake. יש מסלול קליל ונוח על כביש (משמאל), אבל אנחנו עשינו טעות ולקחנו את הטרייל מימין, הליכה שחלקה עם עליות ואבנים עד שמגיעים לאגם. ראינו אנשים משכשכים באיזור השקט של האגם, אנחנו רק שטפנו ידיים ופנים. הדרך ממשיכה עוד, ותאורטית אפשר להקיף את האגם, אבל בעונה הכה מושלגת שהיתה השנה הדרך מוצפת בחלקה, אז חזרנו בזהירות בירידות.

חיכינו המון זמן שוב לשאטל ולקחנו אותו חזרה לאוטו. משם נסענו למלון Yosemite View Lodge באל פורטל. אכלנו במסעדה במלון אוכל בינוני ומאד יקר. יש גם בריכה אבל לא הבאנו בגדי ים. המלון סביר, קצת ישן, לא כולל ארוחת בוקר וצריך לשלם על הויי-פיי בנוסף. שקצת עצבן. מה כן טוב? החדר סביר פלוס, והמיקום ממש אחלה למי שלא הצליח למצוא לינה בתוך הפארק. הבאנו מהבית ציידנית עם אוכל לארוחות בוקר וחטיפים, צהרים אכלנו בפארק וערב במסעדות של המלון. המסעדות של המלון היו אכזבה די גדולה, וקצת הצטערנו שלא הבאנו אוכל לארוחת ערב מהבית, כיוןו שהחדר שלנו כלל גם מטבחון.

מלון Yosemite View Lodge
https://yosemiteresorts.com/yosemite-view-lodge/

יום 2

התחלנו בנסיעה מאל פורטל לתוך הפארק ופנינו לכיוון כביש 120. הכביש היה חסום לכוון מזרח (מעבר טיוגה) וגם לכיוון מערב (יציאה מהפארק לכיוון סקרמנטו) אבל אפשר בהחלט להנות מהדרך, ומהקטע הקצר שפתוח. הכביש יפיפה, צר ומפותל, ודורש ריכוז בנהיגה.

המטרה שלנו, טיול רגלי בחורשת הסקויה Tuolumne Grove. ביוסמיטי יש שלוש חורשות עצי סקויה (העצים הגדולים בעולם). היפה והמפורסמת בניהן היא חורשת מריפוסה Mariposa Grove אבל השאטל מהחניה לחורשה כרגע לא עובד וההליכה שם ארוכה (מעל 3 ק"מ לכל כיוון, בעליה, רק כדי להגיע לתחילת המסלול). מבחינת הליכה, זה היה המסלול היפה ביותר שעשינו. חלק מהדרך מכוסה בשלג, בוץ ועצים שנפלו או נכרתו אבל לאט ובזהירות הגענו לעצי הסקויה. הדרך הלוך כולה בירידה והחזור בעליה אבל מתונה יחסית. בתחתית המסלול פגשנו את עצי הסקויה שתמיד מרגשים, והצטלמו בשער שנחצב בעץ ענקי. יופי של מסלול. בגלל השלג והבוץ מומלץ ללכת עם נעליים אטומות למים ולהעזר במקלות הליכה אם אתם מרגישים צורך.בדרך חזרה לעמק עצרנו בשתי תצפיות מרהיבות – אחת עם נוף מקסים לעמק, והשניה על הגשר בCascade Falls שבגלל כמויות המשקעים הגבוהות שוצפים ברעש, ממש קרוב לכביש. המפל הכי אדיר שראינו.

(נסיון ראשון שלי להכניס וידאו לבלוג!)


חזרנו לעמק, חנינו בקארי וילג׳ ואכלנו אוכל בינוני ויקר בדוכן המקסיקני שנקרא Meadow Grill.

משם הלכנו ברגל (אפשר לקחת שאטל לתחנה 16) אל המסלול הבא שלנו –Mist Trail / Vernal Falls – המסלול הכי קשה שעשינו. למסלול יש מספר חלקים. הראשון, טיפוס בשביל סלול, ארוך, תלול ומייגע עם טיפוס של 180 מטר לאורך קילומטר וחצי. המסלול הזה מביא את המטיילים לגשר שמול המפל ונקרא באולטריילס Vernal Fall Foot Bridge via John Muir Trail. החלק המעניין אבל מפחיד של המסלול רק מתחיל בנקודה הזו. משם יש עוד שוב עליה, אבל הפעם על מדרגות אבן רטובות מרסס המפל, צמודות לפני הצוק, עם מעקה (שלא תמיד שם). בחלק הזה גם נרטבים מרסס המפל. אני (שלא בכושר) ממש סבלתי כל הדרך עד הגשר ומשם עשיתי אחורה פנה בלי לטפס במדרגות הרטובות. נעם ואחיו כן המשיכו והתמונות משם נפלאות, עם המון מים וקשתות צבעוניות. אבל שניהם הודו שמדובר במסלול שהיה מפחיד למדי גם עבורם. בקיצור, לדעתנו המשפחתית – הטיפוס עד הגשר שווה את המאמץ רק אם מתכוונים להמשיך במדרגות במעלה המפל. אחרת יש מפלים אחרים עם גישה קלה ונוחה שלא פחות יפים. העליה צמוד למפל מתאימה למטיילים עם כושר טוב, ולא פחדנים.

הטיפוס והירידה במפלי ורנל עייפו אותנו סופית אז חזרנו בשאטל לקארי וילג׳, אספנו את האוטו וחזרנו למלון לאכול פיצה נחותה במחיר מופקע ולהתמוטט מעייפות.

יום 3

עזבנו את המלון ונסענו לאיזור של הפארק שעוד לא היינו בו, החלק הדרומי יותר – כביש 41. נסענו דרך המנהרה לכיוון Wawona והתבאסנו שהכביש לגליישר פוינט סגור, כי ידידנו מהאפליקציה הרבה בשבחי המקום כנקודת תצפית שהיא פשוט חובה.

עצרנו באיזור המוזיאון הפתוח עם הגשר המקורה והבתים ההיסטוריים Yosemite History Center, מדובר במבנים אותנטיים שהובאו למקום מאיזורים שונים בפארק מתקופות שונות שלו. כיוון שזו לא העונה עדיין, רוב המבנים היו סגורים אבל עדיין היה (לי) מעניין להציץ בחלונות, לקרוא את ההסברים, ולהעריך את החלוצים שגרו באיזור לפני עשרות ומאות שנים. בקיץ יש במקום פעילויות כמו רכיבה בעגלה עם סוסים או ביקור בנפחיה של פעם.

המשכנו למסלול ההליכה האחרון שלנו לטיול הזה, מסלול מעגלי שיוצא מהחניה של המלון ההיסטורי, ונקרא Wawona Meadow Loop Trail. המסלול קל למדי ומוצל ברובו. חלקים ממנו היו בוציים ואפילו חצינו נחל זורם קטן. המסלול מתחיל בחצייה של הכביש מהחניה ולקראת סופו צריך לחצות שוב את הכביש. אין בו שום אטרקציה אדירה או מיוחדת אבל כן נהנינו מההליכה ופגשנו מקרוב זאב ערבות – Coyote, פעמיים.

סיימנו את המסלול לקראת הצהרים, יצאנו מהפארק דרך כביש 41, עצרנו בעיירה Madera לארוחת צהרים והמשכנו הביתה, עייפים אך מאד מרוצים.

יוסמיטי פשוט פארק מרהיב, מלא מסלולי הליכה מרמת קושי אפס עד סיירת, שמתאים לכל אחד, ומאפשר הצצה לנופי טבע פראי וקדום. לאן שלא מסובבים את הראש, יש נוף מטריף. לא לשכוח גם להרים את הראש, כי חלק מהנוף המטריף נמצא גבוה מעל הראש. האביב היא עונה נפלאה לבקר בו כיוון שהנחלים והמפלים מלאים במי הפשרת שלגים, והביקור רק עשה לנו חשק לחזור שוב.

(C) כל הזכויות שמורות לשירלי צפלוביץ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s